YKS ek tercihler ne zaman? (2022 ÖSYM YKS ek tercih kılavuzu)

YKS ek tercihler ne zaman? (2022 ÖSYM YKS ek tercih kılavuzu)

YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? sorusunun yanıtı, üniversite hayali kuran binlerce genç tarafından sorgulanıyor. Üniversite kayıt döneminin 26 Ağustos tarihinde sona ermesiyle birlikte, üniversitelerde kalan boş kontenjan sayısına göre YKS ek tercih işlemleri başlayacak. Peki, YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? YKS ek tercih ücreti ne kadar?

qY7Qut5IiU-D6SG1_v1bsw.jpg

YKS ek tercih kılavuzu için geri sayım başladı. 22-26 Ağustos tarihleri arasında yapılan üniversite kayıt işlemlerinin ardından YKS ek tercih döneminin başlaması bekleniyor. Üniversitelerde kalan boş kontenjan sayısına göre açıklanacak olan tercih kılavuzu öncesi heyecan dorukta. Peki, YKS ek tercihler ne zaman?
enGbB1wam0CBf-9ddLrwtw.jpg

YKS ek tercihleri için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada;"Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır." ifadelerine yer verilmişti.
9qPWgGxUI0GtJBY9k4m5AA.jpg

Buna göre; 26 Ağustos'ta tamamlanan üniversite kayıt işlemlerinin ardından YKS ek tercih kılavuzunun Eylül ayı içerisinde ÖSYM tarafından yayımlanması bekleniyor.
tw9QoieX4EqqUhMtXoiZgQ.jpg

ÖSYM tarafından yayımlanan YKS tercih kılavuzuyla birlikte, YKS ek yerleştirme tercih ücreti 30,00 TL olarak belirlendi.
kxU0bBT9RkqmzQTRSFQNFA.jpg

Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların, ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir.
MACyJ6m_DkWv-VUA7RwoYg.jpg

Yatırılan yerleştirme ücretleri her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecektir.ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.
MgSdFH-P4Eu2iCSdpj9Niw.jpg

Ek yerleştirme tercihi yapabilmek için adayların 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmış ve yerleştirme puanlarının hesaplanmış olması gerekiyor. Ancak merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına giren adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.
VrDyA2PpRk2Jh0-5K4V7UQ.jpg

YKS 2. ek yerleştirme işlemlerine dair yayımlanacak olan kılavuz henüz adaylar ile paylaşılmadı. Kılavuz içinde üniversitelerin boş kontenjan bilgileri yer alacak. YKS EK TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN
 
Üst Alt