Üniversite kayıtları başladı! (e-Devlet üniversite kayıt ekranı)

Üniversite kayıtları başladı! (e-Devlet üniversite kayıt ekranı)

Üniversite kayıtları için bugün son gün. Adayların, gün içerisinde kayıt hakkı kazandıkları üniversitelere giderek işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

qnREAvvGo0W36ALleSudzg.jpg

Üniversite kayıtlarında sona gelindi. Peki; Üniversite kayıtları başladı mı, ne zaman ve saat kaçta? Üniversite kayıtları için gerekli belgeler neler? İşte 2022-2023 Üniversite kayıt tarihleri!
4Lw2dHRom0q_FmnK3_bU8Q.jpg

Üniversite kayıtları 22 Ağustos'ta başlamış, elektronik kayıtlar 24 Ağustos'ta sona ermişti. Üniversitelere bizzat giderek kayıt olmak isteyenler içinse süre bugün sona eriyor.
ceP7j_JdykyU_dZ45-XPDQ.jpg

Gün içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecekler. Kayıt süreçlerinin tamamlanmasının ardından,boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme takviminin açıklanması bekleniyor.
dXis7WxwoU2YDg2vE-uRVw.jpg

Yerleşen adaylar e-Devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabilecek.Elektronik kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır.
yz2hk8iVWECBa5Tc1tyvjg.jpg

Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler yerleştiği yükseköğretim kurumuna başvuracak.
7um-vaHYrk2EinlyhMne_Q.jpg

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecek. c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazıyor) ç) Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri
 
Üst Alt