DGS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş! Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş! Tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusu, 24-Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında tercih işlemlerini tamamlayan adaylar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıllık lisans eğitimine yükseltmek isteyen adayların katılım sağladığı DGS tercihleri için geri sayım başladı. Peki, DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM tarafından 24 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında yapılan DGS tercih işlemleri için sonuçları beklenilmeye başladı. Binlerce öğrencinin katılım sağladığı DGS tercihlerinin ardından sonuçların açıklanacağı günle ilgili ÖSYM'den gelecek açıklama bekleniyor. Peki, DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Geçtiğimiz yıl 27 Ağustos - 07 Eylül 2021 tarihleri arasında alınan DGS tercihlerinin sonuçları 14 Eylül tarihinde açıklanmıştı.

DGS tercih sonuçlarının bu yıl da Eylül ayı içinde açıklanması bekleniyor.
jFyyyCz7HUOr6fwFtVy9og.jpg
DGS EK YERLEŞTİRMELER NE ZAMAN?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2022-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir.

2022-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2022-DGS’ye girmiş ve 2022-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.

Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır.

Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (30,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların yapmış oldukları tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemine dahil edilmeyecektir. Yatırılan yerleştirme ücretleri her ne sebeple olursa olsun iade edilmeyecek ve devredilmeyecektir.
 
Üst Alt