ABD'de yüksek lisansa kabul edilen gençten babasına eğitim davası

ABD'de yüksek lisansa kabul edilen gençten babasına eğitim davası

İstanbul'da anne ve babası boşanmış olan bir genç, annesinin maddi durumunun yetersiz olduğunu belirterek lüks içinde yaşadığını iddia ettiği babasından eğitim masrafları için aylık 28 bin lira nafaka talep etti. ABD'deki bir üniversiteden yüksek lisans kabulü alan genç, iki yıl boyunca tutacak yaklaşık 115 bin dolarlık (2 milyon Türk Lirası) masrafın bir kısmının babası tarafından ödenmesini istiyor.

Anne ve babası ayrı olan Doğukan Akkoyun (24), ABD'deki dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan George Mason Üniversitesi'nden yüksek lisans kabulü aldı.

Annesinin maddi gücünün yetersiz olduğunu iddia eden Akkoyun, ünlü bir finans şirketinde genel müdür yardımcısı olan babasının lüks içinde yaşadığını, İngiltere'deki lisans programı süresinde de kendisine destek olmadığını ileri sürerek, babasına iştirak nafakası davası açtı. Akkoyun, babasından ABD'de 2 yıl boyunca sürecek eğitiminde okul konaklama ve barınma masrafı için aylık 28 bin lira istedi.

Sabah gazetesinden Dilek Yaman Demir'in haberine göre; 24 yaşındaki Doğukan Akkoyun, Tümay ve Altay Akkoyun çiftin tek çocuklarıydı. Çift, 2018 yılında anlaşmalı olarak boşandı. Annesiyle birlikte yaşamaya başlayan Doğukan, İstanbul'daki bir Fransız lisesinden mezun oldu, İngiltere'de Bedfordshire Üniversitesi'nin Sporcu Diyetisyenliği Bölümü'ne girmeye hak kazandı.

4 YILLIK BÖLÜMÜ 3 SENEDE BİTİRDİ

4 yıllık bölümü 3 senede bitirerek 2019 yılında lisans bölümünden mezun olan genç adam, İstanbul'a annesinin yanına geri döndü.

GEORGE MASON ÜNİVERSİTESİ'NDEN YÜKSEK LİSANS HAKKI KAZANDI

İngiltere'de mezun olduğu bölümün Türkiye'deki denkliği için yüksek lisans yapması gerektiğini öğrenen Doğukan Akkoyun, geçtiğimiz yıl 2022 dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 251. sırada bulunan ABD'deki George Mason Üniversitesi'nden yüksek lisans hakkı kazandı.

L2TPScR9WUqkNSsQUixNig.jpg

BABASINDAN YARDIM İSTEMEYE ŞİRKETE GİTTİ

Annesinin maddi gücünün yetersiz olduğunu bilen Doğukan, Etiler'de bulunan ünlü bir finans firmasında genel müdür yardımcısı olarak çalışan babasından yardım istemek için şirkete gitti.

''HAKARET EDİLEREK ŞİRKETTEN KOVULDU'' İDDİASI

İddiaya göre; güvenlik, baba Altay'a haber verdiğinde ise, baba oğlunun ofise çıkmasına engel oldu, oğluna hakaretler ederek şirketten kovdu. Babasının kendisine olan ilgisiz tutumu sonrası eğitim masraflarını ödemeyeceğini duyan Doğukan, Aile Mahkemesine başvurdu.

BABASINDAN AYLIK 28 BİN LİRA MADDİ YARDIM TALEP ETTİ

Kabul edildiği ABD'deki üniversitenin okul masrafı, konaklama ve yemek gibi masrafları için babasından aylık 28 bin lira maddi yardım talep eden genç adam, ünlü bir şirkette lüks içinde yaşayan ve Etiler'de ikamet eden babasının bu masrafı karşılayabilecek olmasına rağmen yıllardır kendisine maddi veya manevi bir yardımda bulunmadığını ileri sürdü.

İKİ YILLIK EĞİTİM MASRAFI YAKLAŞIK 115 BİN DOLAR

Genç, babasından iştirak nafakası talep ederek yüksek lisans ücretinin iki yıl boyunca tutacağı yaklaşık 115 bin doların (2 milyon Türk Lirası) bir kısmının babası tarafından ödenmesini talep etti.
 
Üst Alt